Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD470KTT
Pulse PE-0805CD470KTT
| Part Number: | Pulse PE-0805CD470KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD470KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 46.6nH 10% 200MHz 60Q-Factor Ceramic 500mA 310mOhm DCR 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD470KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 46.6nH 10% 200MHz 60Q-Factor Ceramic 500mA 310mOhm DCR 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 500 mA |
| DC Resistance (DCR) | 310 mΩ |
| Inductance | 46.6 nH |
| Max DC Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 60 |
| Schedule B | 8504500000 |
| Self Resonant Frequency | 1.65 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 200 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.68 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805CD470KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum operating temperature and minimum operating temperature of the product?
Who are the authorized distributors of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

