Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD331KTT
Pulse PE-0805CD331KTT
| Part Number: | Pulse PE-0805CD331KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD331KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 331nH 10% 100MHz 45Q-Factor Ceramic 310mA 1.4Ohm DCR 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD331KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 331nH 10% 100MHz 45Q-Factor Ceramic 310mA 1.4Ohm DCR 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 11.991848 mg |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 310 mA |
| DC Current | 310 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ω |
| Inductance | 331 nH |
| Max DC Current | 310 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 45 |
| Self Resonant Frequency | 600 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 1.5748 mm |
| Length | 2.29 mm |
| Width | 1.6764 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805CD331KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the inductor?
What is the packaging type and termination of the inductor?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

