Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD122KTT
Pulse PE-0805CD122KTT
| Part Number: | Pulse PE-0805CD122KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD122KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 1.2uH 10% 25MHz 20Q-Factor Ceramic 120mA 4.1Ohm DCR 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD122KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 1.2uH 10% 25MHz 20Q-Factor Ceramic 120mA 4.1Ohm DCR 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 11.991848 mg |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 120 mA |
| DC Resistance (DCR) | 4.1 Ω |
| Inductance | 1.2 µH |
| Max DC Current | 120 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 20 |
| Self Resonant Frequency | 200 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 760 µm |
| Height - Seated (Max) | 1.5748 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.6764 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805CD122KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
Are there any distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.