Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD430JTT
Pulse PE-0603CD430JTT
| Part Number: | Pulse PE-0603CD430JTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD430JTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 43nH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 600mA 280mOhm DCR 0603 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD430JTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 43nH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 600mA 280mOhm DCR 0603 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 280 mΩ |
| Inductance | 43 nH |
| Max DC Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 35 |
| Self Resonant Frequency | 2 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.24 mm |
| Height | 1.24 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.016 mm |
| Length | 1.8034 mm |
| Width | 1.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0603CD430JTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the inductor?
What is the inductance value of the inductor?
What is the maximum current rating of the inductor?
What is the tolerance of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
