Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD120GTT
Pulse PE-0603CD120GTT
| Part Number: | Pulse PE-0603CD120GTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD120GTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 0.012uH 2% 250MHz 30Q-Factor Ceramic 0.7A 0.13Ohm DCR 0603 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD120GTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 0.012uH 2% 250MHz 30Q-Factor Ceramic 0.7A 0.13Ohm DCR 0603 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 2.012816 mg |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 700 mA |
| DC Current | 700 mA |
| DC Resistance (DCR) | 130 mΩ |
| Inductance | 12 nH |
| Max DC Current | 700 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 30 |
| Self Resonant Frequency | 4 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Tolerance | 2 % |
| Depth | 1.24 mm |
| Height | 640 µm |
| Height - Seated (Max) | 1.016 mm |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0603CD120GTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the stock availability of the product?
Which distributors carry the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

