Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD111JTT
Pulse PE-0603CD111JTT
| Part Number: | Pulse PE-0603CD111JTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD111JTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 110nH 5% 150MHz 33Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0603CD111JTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 110nH 5% 150MHz 33Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 610 mΩ |
| Inductance | 110 nH |
| Max DC Current | 300 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 33 |
| Self Resonant Frequency | 1.3 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.24 mm |
| Height | 1.24 mm |
| Length | 1.8034 mm |
| Width | 1.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0603CD111JTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
What is the test frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


