Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD4N7JTG
Pulse PE-0402CD4N7JTG
| Part Number: | Pulse PE-0402CD4N7JTG |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD4N7JTG |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 4.7nH 5% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 640mA 0402 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD4N7JTG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 4.7nH 5% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 640mA 0402 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0402 |
| DC Resistance (DCR) | 130 mΩ |
| Inductance | 4.7 nH |
| Max DC Current | 640 mA |
| Q Factor | 20 |
| Self Resonant Frequency | 4.775 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 610 µm |
| Length | 1.19 mm |
| Width | 660 µm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0402CD4N7JTG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate names for Pulse Electronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.