Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD120KTG
Pulse PE-0402CD120KTG
| Part Number: | Pulse PE-0402CD120KTG |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD120KTG |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 12nH 10% 250MHz 26Q-Factor Ceramic 640mA 0402 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0402CD120KTG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 12nH 10% 250MHz 26Q-Factor Ceramic 640mA 0402 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 652.039032 µg |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current | 700 mA |
| DC Resistance (DCR) | 190 mΩ |
| Inductance | 22 nH |
| Max DC Current | 640 mA |
| Q Factor | 26 |
| Self Resonant Frequency | 3 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2 % |
| Height | 610 µm |
| Length | 1.19 mm |
| Width | 660 µm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0402CD120KTG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this Pulse inductor?
What is the inductance value of this inductor?
What is the Q factor of this inductor?
What is the maximum DC current rating for this inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.