Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-702T
Pulse PD0120.702T
| Part Number: | Pulse PD0120.702T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-702T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind Power Wirewound 7.2uH 10% 8.6A T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-702T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind Power Wirewound 7.2uH 10% 8.6A T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| DC Resistance (DCR) | 10 mΩ |
| Inductance | 7.2 µH |
| Max DC Current | 8.6 A |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 16.2 mm |
| Width | 15.95 mm |
Documentation for Pulse Pulse PD0120.702T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
Is the product shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.