Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-222NLT
Pulse PD0120.222NLT
| Part Number: | Pulse PD0120.222NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-222NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind Power Wirewound 2.6uH 10% 11.4A T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-222NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind Power Wirewound 2.6uH 10% 11.4A T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 11.4 A |
| DC Resistance (DCR) | 4.2 mΩ |
| Inductance | 2.6 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 20.6 A |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 8.2042 mm |
| Length | 16.2052 mm |
| Width | 15.9512 mm |
Documentation for Pulse Pulse PD0120.222NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
