Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-183NLT
Pulse PD0120.183NLT
| Part Number: | Pulse PD0120.183NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-183NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Wirewound 18.7uH/18.3uH 10% 6.4A 0.0255Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PD0120-183NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Wirewound 18.7uH/18.3uH 10% 6.4A 0.0255Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 6.4 A |
| DC Current | 6.4 A |
| DC Resistance (DCR) | 25.5 mΩ |
| Inductance | 18.7 µH |
| Max DC Current | 6.4 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 25.5 mΩ |
| Saturation Current | 7.6 A |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 15.95 mm |
| Height | 8.2042 mm |
| Length | 16.2 mm |
| Width | 15.9512 mm |
Documentation for Pulse Pulse PD0120.183NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
Is the product shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
