           Power Products > Pulse-PC-40-110B26
Pulse PC-40-110B26
Part Number: Pulse PC-40-110B26
Manufacturer: Pulse
Part Type: Power Products > Pulse-PC-40-110B26
Qty Available:
Description: Power Transformer 1500Vrms Single Prim. Dual Sec. 115V Prim. 40V/20V Sec. Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Pulse PC-40-110B26 Available.
PCX has Pulse Power Products > Pulse-PC-40-110B26 Electronic Components for Sale.
Power Transformer 1500Vrms Single Prim. Dual Sec. 115V Prim. 40V/20V Sec. Through Hole
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Element Configuration Single
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Output Current 110 mA
Max Power Dissipation 4.4 W
Power Rating 4.4 W
Primary Winding(s) Single
Secondary Winding(s) Dual
Termination PC Pin
Height 1.375 mm
Height - Seated (Max) 34.93 mm
Length 41.28 mm
Width 31.75 mm