           Power Products > Pulse-PC-34-35B21
Pulse PC-34-35B21
Part Number: Pulse PC-34-35B21
Manufacturer: Pulse
Part Type: Power Products > Pulse-PC-34-35B21
Qty Available:
Description: Power Transformer 1500Vrms Single Prim. Dual Sec. 115V Prim. 34V/17V Sec. Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Pulse PC-34-35B21 Available.
PCX has Pulse Power Products > Pulse-PC-34-35B21 Electronic Components for Sale.
Power Transformer 1500Vrms Single Prim. Dual Sec. 115V Prim. 34V/17V Sec. Through Hole
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Element Configuration Single
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Output Current 35 mA
Max Power Dissipation 1.2 W
Power Rating 1.2 W
Primary Winding(s) Single
Secondary Winding(s) Dual
Termination PC Pin
Height 1.188 mm
Height - Seated (Max) 30.18 mm
Length 34.93 mm
Width 1.125 mm