Passive Components > Transformers > Pulse-PB0026NL
Pulse PB0026NL
| Part Number: | Pulse PB0026NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PB0026NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Transformer 100: 1 500Vrms 0.003Ohm Prim. DCR 1.4Ohm Sec. DCR 35000mA Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PB0026NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Transformer 100: 1 500Vrms 0.003Ohm Prim. DCR 1.4Ohm Sec. DCR 35000mA Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Current Rating | 35 A |
| DC Resistance (DCR) | 3 mΩ |
| Frequency | 500 kHz |
| Inductance | 5.6 mH |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 8504312000 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Gull Wing |
| Turns Ratio | 100:1 |
| Depth | 19.91 mm |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.16 mm |
| Length | 14.48 mm |
| Width | 15 mm |
Documentation for Pulse Pulse PB0026NL
| Datasheet | View & Download Pulse-PB0026NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PB0026NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PB0026NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PB0026NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

