Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-472NLT
Pulse PA4344.472NLT
| Part Number: | Pulse PA4344.472NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-472NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 25A 0.0055Ohm DCR Automotive T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-472NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 25A 0.0055Ohm DCR Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 25 A |
| DC Resistance (DCR) | 5.5 mΩ |
| Inductance | 4.7 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 41 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 7.0104 mm |
| Length | 17.7038 mm |
| Width | 17.1958 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4344.472NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the inductance of the product?
What is the maximum current rating of the product?
What is the DC resistance (DCR) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.