Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-104NLT
Pulse PA4344.104NLT
| Part Number: | Pulse PA4344.104NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-104NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 100uH 20% 100KHz 5.3A 0.118Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-104NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 100uH 20% 100KHz 5.3A 0.118Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 5.3 A |
| DC Resistance (DCR) | 118 mΩ |
| Inductance | 100 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RMS Current (Irms) | 5.3 A |
| Saturation Current | 6.5 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Series Resistance | 118 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 7 mm |
| Height - Seated (Max) | 7.0104 mm |
| Length | 17.7038 mm |
| Width | 17.1958 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4344.104NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the specifications of the inductor?
What are the dimensions of the inductor?
Are there any alternate parts available for this inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.