Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-103NLT
Pulse PA4344.103NLT
| Part Number: | Pulse PA4344.103NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-103NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16.5A 0.013Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-103NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16.5A 0.013Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 16.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 13 mΩ |
| Inductance | 10 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 24 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 7.0104 mm |
| Length | 17.7038 mm |
| Width | 17.1958 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4344.103NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature for the product?
Are there any alternative names for the manufacturer Pulse?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.