Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-102NLT
Pulse PA4344.102NLT
| Part Number: | Pulse PA4344.102NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-102NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 1uH 20% 100KHz 52A 0.002Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4344-102NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 1uH 20% 100KHz 52A 0.002Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 52 A |
| DC Resistance (DCR) | 2 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 60 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 7.0104 mm |
| Length | 17.7038 mm |
| Width | 17.1958 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4344.102NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the maximum current rating of the product?
What is the DC resistance (DCR) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.