Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-472NLT
Pulse PA4343.472NLT
| Part Number: | Pulse PA4343.472NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-472NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 13.5A 0.0084Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-472NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 13.5A 0.0084Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 13.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 8.4 mΩ |
| Inductance | 4.7 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 28 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Length | 13.9954 mm |
| Width | 12.8016 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4343.472NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the inductor?
What is the stock availability of the product?
What are some alternative products to Pulse PA4343.472NLT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.