Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-151NLT
Pulse PA4343.151NLT
| Part Number: | Pulse PA4343.151NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-151NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.15uH 30% 100KHz 55A 0.0006Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-151NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.15uH 30% 100KHz 55A 0.0006Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 55 A |
| DC Resistance (DCR) | 600 µΩ |
| Inductance | 150 nH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 118 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Length | 13.9954 mm |
| Width | 12.8016 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4343.151NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the inductor?
What is the inductance of the inductor?
What is the maximum current rating of the inductor?
What is the DC resistance (DCR) of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.