Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-103NLT
Pulse PA4343.103NLT
| Part Number: | Pulse PA4343.103NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-103NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 10A 0.0165Ohm DCR Automotive T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-103NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 10A 0.0165Ohm DCR Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 10 A |
| DC Resistance (DCR) | 16.5 mΩ |
| Inductance | 10 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 15.5 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Length | 13.9954 mm |
| Width | 12.8016 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4343.103NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
What is the DC resistance (DCR) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.