Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-102NLT
Pulse PA4343.102NLT
| Part Number: | Pulse PA4343.102NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-102NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 1uH 20% 100KHz 30A 0.0023Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4343-102NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 1uH 20% 100KHz 30A 0.0023Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 30 A |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 48 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Length | 13.9954 mm |
| Width | 12.8016 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4343.102NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the product?
What is the stock availability of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.