Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4342-471NLT
Pulse PA4342.471NLT
| Part Number: | Pulse PA4342.471NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4342-471NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz 28A 0.0015Ohm DCR 4040 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4342-471NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz 28A 0.0015Ohm DCR 4040 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 28 A |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 mΩ |
| Inductance | 470 nH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 43 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 3.9878 mm |
| Length | 11.5062 mm |
| Width | 10.3124 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4342.471NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the inductor?
What are the dimensions of the inductor?
Are there any alternative brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
