Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-471NLT
Pulse PA4341.471NLT
| Part Number: | Pulse PA4341.471NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-471NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz 17.5A 0.0042Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-471NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz 17.5A 0.0042Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 17.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 4.2 mΩ |
| Inductance | 470 nH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 26 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.9972 mm |
| Length | 7.5946 mm |
| Width | 6.9088 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4341.471NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the inductor?
What is the size of the inductor?
Are there any alternative names for the manufacturer Pulse?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.