Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-103NLT
Pulse PA4341.103NLT
| Part Number: | Pulse PA4341.103NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-103NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3.5A 0.085Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PA4341-103NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3.5A 0.085Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 3.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 85 mΩ |
| Inductance | 10 µH |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 6 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.9972 mm |
| Length | 7.5946 mm |
| Width | 6.9088 mm |
Documentation for Pulse Pulse PA4341.103NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the stock availability of the product?
Are there any alternative names for the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.