Passive Components > Inductors > Pulse-P0178T
Pulse P0178T
| Part Number: | Pulse P0178T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Pulse-P0178T |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Wirewound 15.7uH/62.8uH 10% 3.1A/1.54A 45.3mOhm/182mOhm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Pulse-P0178T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Wirewound 15.7uH/62.8uH 10% 3.1A/1.54A 45.3mOhm/182mOhm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 45.3 mΩ |
| Inductance - Parallel | 14.1 µH |
| Inductance - Series | 50.9 µH |
| Max DC Current | 3.1 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Coils | 2 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 12.7 mm |
| Height | 5.46 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Width | 12.7 mm |
Documentation for Pulse Pulse P0178T
| Datasheet | View & Download Pulse-P0178T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum DC current of the inductor?
What is the DC resistance (DCR) of the inductor?
What are the dimensions of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.