Electronic Component
PCX has Pulse Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pulse Transformer 1: 2.5/1: 1.79 100Vrms 1Ohm Prim. DCR 3.5Ohm Sec. DCR Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 8 |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ω |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Turns Ratio | 1:2.5 |
| Depth | 15.86 mm |
| Length | 15.86 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the Pulse transformer?
What is the turns ratio of the Pulse transformer?
What is the maximum operating temperature of the Pulse transformer?
What is the depth of the Pulse transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.