Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JTH-0024NL
Pulse JTH-0024NL
| Part Number: | Pulse JTH-0024NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JTH-0024NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors 1X1 TAB DOWN W/LED'S ETHERNET (NON PoE) |
PCX has Pulse Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JTH-0024NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors 1X1 TAB DOWN W/LED'S ETHERNET (NON PoE)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | RJ45 |
| Direction | Down |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Pitch | 2.03 mm |
Documentation for Pulse Pulse JTH-0024NL
| Datasheet | View & Download Pulse-JTH-0024NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JTH-0024NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JTH-0024NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and category?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
