Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JT4-1120HL
Pulse JT4-1120HL
| Part Number: | Pulse JT4-1120HL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JT4-1120HL |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN PULSEJACK 1PORT 10GBASE-T |
PCX has Pulse Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JT4-1120HL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN PULSEJACK 1PORT 10GBASE-T
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Connector Type | RJ45 |
| Direction | Down |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Depth | 28.57 mm |
| Length | 20.43 mm |
| Pitch | 2.04 mm |
Documentation for Pulse Pulse JT4-1120HL
| Datasheet | View & Download Pulse-JT4-1120HL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JT4-1120HL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JT4-1120HL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product category?
What is the connector type?
What is the color of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

