Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JK0-0177NL
Pulse JK0-0177NL
| Part Number: | Pulse JK0-0177NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JK0-0177NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors 1X1 TAB UP W/LED'S PoE+ |
PCX has Pulse Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JK0-0177NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors 1X1 TAB UP W/LED'S PoE+
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Silver, Yellow |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Connector Type | RJ45 |
| Direction | Up |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Depth | 33.02 mm |
| Length | 16.79 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Pulse Pulse JK0-0177NL
| Datasheet | View & Download Pulse-JK0-0177NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JK0-0177NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-JK0-0177NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

