Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JC0-1011NL
Pulse JC0-1011NL
| Part Number: | Pulse JC0-1011NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JC0-1011NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors 1000Base-T NonPoE 2x1-Port RJ45 THT |
PCX has Pulse Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Pulse-JC0-1011NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors 1000Base-T NonPoE 2x1-Port RJ45 THT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | RJ45 |
| Direction | Up and Down |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Cores per Jack | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Solder |
| Depth | 34.29 mm |
Documentation for Pulse Pulse JC0-1011NL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What type of connectors does the product have?
How many ports does the product have?
What is the color of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
