           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Piher-PTC10LV10-203A2020
Piher PTC10LV10-203A2020
Part Number: Piher PTC10LV10-203A2020
Manufacturer: Piher
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Piher-PTC10LV10-203A2020
Qty Available:
Description: PTC10 Series 10 mm 20 kOhm ±20 % 0.33 W Carbon Potentiometer
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Piher PTC10LV10-203A2020 Available.
PTC10 Series 10 mm 20 kOhm ±20 % 0.33 W Carbon Potentiometer
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Composition Cermet
Max Operating Temperature 90 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Power Rating 330 mW
Resistance 20 kΩ
Taper Linear
Termination Through Hole
Tolerance 20 %