Piher PT10LH01-103A2020-PM-S
Part Number: Piher PT10LH01-103A2020-PM-S
Manufacturer: Piher
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: PT10 Series 10 mm 10 kOhm ±20 % 0.15 W Carbon Potentiometer
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Piher PT10LH01-103A2020-PM-S Available.
PCX has Piher Electronic Component Electronic Components for Sale.
PT10 Series 10 mm 10 kOhm ±20 % 0.15 W Carbon Potentiometer
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Power Rating 150 mW
Resistance 10 kΩ
Tolerance 20 %