Connectors > Phoenix-Contact-UK-35
Phoenix Contact UK 35
| Part Number: | Phoenix Contact UK 35 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-UK-35 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Universal Terminal Blocks F 2 POS Screw G DIN Rail/T DIN Rail 150A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-UK-35 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Universal Terminal Blocks F 2 POS Screw G DIN Rail/T DIN Rail 150A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 150 A |
| Max Supply Voltage | 1 kV |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Screw |
| Depth | 15.1 mm |
| Length | 50 mm |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 0 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact UK 35
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the housing material of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
