Connectors > Phoenix-Contact-SACC-MSD-4SC-SH-PN-SCO
Phoenix Contact SACC-MSD-4SC SH PN SCO
| Part Number: | Phoenix Contact SACC-MSD-4SC SH PN SCO |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-SACC-MSD-4SC-SH-PN-SCO |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Circular Adapter M/M 4/4 POS ST Cable Mount 1 Port |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-SACC-MSD-4SC-SH-PN-SCO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Circular Adapter M/M 4/4 POS ST Cable Mount 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Brass |
| Number of Pins | 1 |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Orientation | Straight |
| Length | 61 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact material and plating?
What is the gender of the connector?
What is the maximum current rating and operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.