           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3X400-500AC-48DC-20
Phoenix Contact QUINT-PS-3X400-500AC/48DC/20
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-3X400-500AC/48DC/20
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3X400-500AC-48DC-20
Qty Available:
Description: Psu, Din Rail, 48V, 20A
Psu, Din Rail, 48V, 20A
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 11
Current - Output 1 20 A
Max Output Current 20 A
Max Output Power 960 W
Max Voltage Rating (AC) 575 V
Min Input Voltage (AC) 320 V
Nominal Output Voltage 48 V
Number of Outputs 1
Output Power 960 W
Voltage - Output 1 48 V