           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3X400-500AC-48DC-10
Phoenix Contact QUINT-PS-3X400-500AC/48DC/10
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-3X400-500AC/48DC/10
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3X400-500AC-48DC-10
Qty Available:
Description: PSU, DIN RAIL, 48V, 10A; Input Voltage VAC: 320V to 575V; No. of Outputs: 1; Output Voltage Nom.: 48V; Output Current...
PSU, DIN RAIL, 48V, 10A; Input Voltage VAC: 320V to 575V; No. of Outputs: 1; Output Voltage Nom.: 48V; Output Current...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Current - Output 1 10 A
Max Input Voltage 575 V
Max Output Current 10 A
Max Output Power 480 W
Max Voltage Rating (AC) 575 V
Min Input Voltage 320 V
Min Input Voltage (AC) 320 V
Nominal Output Voltage 48 V
Number of Outputs 1
Output Power 480 W
Voltage - Output 1 48 V