           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3AC-24DC-20
Phoenix Contact QUINT-PS/3AC/24DC/20
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS/3AC/24DC/20
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-3AC-24DC-20
Qty Available:
Description: Power Supply Unit/AC/DC Converter, input: 3-phase, output: 24VDC/20A
Power Supply Unit/AC/DC Converter, input: 3-phase, output: 24VDC/20A
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 13
Current - Output 1 20 A
Efficiency 93 %
Max Input Voltage 575 V
Max Operating Temperature 70 °C
Max Output Current 20 A
Max Output Power 480 W
Max Voltage Rating (AC) 575 V
Min Input Voltage 320 V
Min Input Voltage (AC) 320 V
Min Operating Temperature -25 °C
Nominal Output Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Current 20 A
Output Power 480 W
Output Voltage 24 V
Voltage - Output 1 24 V
Depth 125 mm
Length 130 mm