           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-48DC-5
Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/48DC/5
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/48DC/5
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-48DC-5
Qty Available:
Description: PSU, DIN RAIL, 28V, 5A; No. of Outputs: 1 Output; Output Power Max: 240W; Voltage - 1: 48VDC; Current 1: 5A;
PSU, DIN RAIL, 28V, 5A; No. of Outputs: 1 Output; Output Power Max: 240W; Voltage - 1: 48VDC; Current 1: 5A;
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Current - Output 1 5 A
Max Input Voltage 264 V
Max Output Current 5 A
Max Output Power 240 W
Max Voltage Rating (AC) 264 V
Min Input Voltage 85 V
Min Input Voltage (AC) 85 V
Nominal Output Voltage 48 V
Number of Outputs 1
Output Power 240 W
Voltage - Output 1 48 V