           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-48DC-10
Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/48DC/10
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/48DC/10
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-48DC-10
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Current - Output 1 10 A
Max Input Voltage 264 V
Max Output Current 10 A
Max Output Power 480 W
Max Voltage Rating (AC) 264 V
Min Input Voltage 85 V
Min Input Voltage (AC) 85 V
Nominal Output Voltage 48 V
Number of Outputs 1
Output Power 480 W
Voltage - Output 1 48 V