           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-12DC-20
Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/12DC/20
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/12DC/20
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-12DC-20
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Current - Output 1 20 A
Max Input Voltage 264 V
Max Input Voltage (AC) 264 V
Max Output Current 20 A
Max Output Power 240 W
Max Voltage Rating (AC) 264 V
Min Input Voltage 85 V
Min Input Voltage (AC) 85 V
Nominal Output Voltage 12 V
Number of Outputs 1
Output Power 240 W
Voltage - Output 1 12 V