           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-12DC-15
Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/12DC/15
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS/1AC/12DC/15
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-1AC-12DC-15
Qty Available:
Description: PSU, DIN RAIL, 12V, 15A; No. of Outputs: 1 Output; Output Power Max: 180W; Voltage - 1: 12VDC; Current 1: 15A;
PSU, DIN RAIL, 12V, 15A; No. of Outputs: 1 Output; Output Power Max: 180W; Voltage - 1: 12VDC; Current 1: 15A;
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 12
Current - Output 1 15 A
Efficiency 89 %
Max Input Voltage 264 V
Max Operating Temperature 70 °C
Max Output Current 15 A
Max Output Power 180 W
Max Voltage Rating (AC) 264 V
Min Input Voltage 85 V
Min Input Voltage (AC) 85 V
Min Operating Temperature -25 °C
Nominal Output Voltage 12 V
Number of Outputs 1
Output Current 15 A
Output Power 180 W
Output Voltage 12 V
Voltage - Output 1 12 V
Depth 125 mm
Length 130 mm