           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-48DC-20
Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/48DC/20
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/48DC/20
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-48DC-20
Qty Available:
Description: Ac/Dc Din Rail Power Supply, 100 V, 240 V, 960 W, 48 V, 20 A Rohs Compliant: Yes |Phoenix Contact...
Ac/Dc Din Rail Power Supply, 100 V, 240 V, 960 W, 48 V, 20 A Rohs Compliant: Yes |Phoenix Contact...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 100
Mount DIN Rail
Current - Output 1 20 A
Max Input Voltage 240 V
Max Output Current 20 A
Max Output Power 960 W
Max Voltage Rating (AC) 240 V
Min Input Voltage 100 V
Min Input Voltage (AC) 100 V
Nominal Output Voltage 48 V
Number of Outputs 1
Output Power 960 W
Voltage - Output 1 48 V