           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC-40
Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/40
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/40
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC-40
Qty Available:
Description: Ac-dc Converter, 1 O/p, 960W, 40A, 24V
Ac-dc Converter, 1 O/p, 960W, 40A, 24V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Number of Pins 11
Current - Output 1 40 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Output Current 40 A
Max Output Power 960 W
Max Voltage Rating (AC) 240 V
Min Input Voltage (AC) 85 V
Min Operating Temperature -25 °C
Nominal Output Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Power 960 W
Voltage - Output 1 24 V