           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC-10-EX
Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/10/EX
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/10/EX
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC-10-EX
Qty Available:
Description: Ac/dc Din Rail Power Supply, Adjustable, Fixed, 100 V, 240 V, 240 W, 24 V, 10 A
Ac/dc Din Rail Power Supply, Adjustable, Fixed, 100 V, 240 V, 240 W, 24 V, 10 A
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Number of Pins 10
Current - Output 1 10 A
Max Input Voltage (AC) 240 V
Max Operating Temperature 60 °C
Max Output Power 240 W
Max Voltage Rating (AC) 240 V
Min Input Voltage (AC) 100 V
Min Operating Temperature -25 °C
Number of Outputs 1
Output Power 33 W
Voltage - Output 1 24 V