           Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC--5-EX
Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/ 5/EX
Part Number: Phoenix Contact QUINT-PS-100-240AC/24DC/ 5/EX
Manufacturer: Phoenix Contact
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Phoenix-Contact-QUINT-PS-100-240AC-24DC--5-EX
Qty Available:
Description: PSU, DIN RAIL, 24V, 5A; SVHC: No SVHC (20-Jun-2011); Accessory Type: DIN Rail Power Supply Unit; For Use With:...
PSU, DIN RAIL, 24V, 5A; SVHC: No SVHC (20-Jun-2011); Accessory Type: DIN Rail Power Supply Unit; For Use With:...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 100
Mount DIN Rail
Current - Output 1 5 A
Max Input Voltage 240 V
Max Output Current 5 A
Max Output Power 18 W
Max Voltage Rating (AC) 240 V
Min Input Voltage 100 V
Min Input Voltage (AC) 100 V
Nominal Output Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Power 18 W
Voltage - Output 1 24 V