Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-PC4-2-G-7-62
Phoenix Contact PC4/2-G-7.62
| Part Number: | Phoenix Contact PC4/2-G-7.62 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-PC4-2-G-7-62 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.62mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-PC4-2-G-7-62 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.62mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 20 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 20 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Voltage Rating | 630 V |
| Depth | 29 mm |
| Length | 15.22 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
How many positions does the connector have?
What is the connector type?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.