Connectors > Phoenix-Contact-MSTBO-2-5--4-G1R-KMGY
Phoenix Contact MSTBO 2.5/ 4-G1R KMGY
| Part Number: | Phoenix Contact MSTBO 2.5/ 4-G1R KMGY |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MSTBO-2-5--4-G1R-KMGY |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header (2 Sides) HDR 4 POS 5mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MSTBO-2-5--4-G1R-KMGY Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header (2 Sides) HDR 4 POS 5mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Depth | 18 mm |
| Length | 19.95 mm |
| Pitch | 5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of connector?
What is the contact plating of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.