Connectors > Phoenix-Contact-MSTBA-2-5-12-G-5-08
Phoenix Contact MSTBA 2.5/12-G-5.08
| Part Number: | Phoenix Contact MSTBA 2.5/12-G-5.08 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MSTBA-2-5-12-G-5-08 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 12 POS 5.08mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Package |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MSTBA-2-5-12-G-5-08 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 12 POS 5.08mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 12 mm |
| Length | 62.96 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
Are there any alternative names or part numbers for this product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.