Connectors > Phoenix-Contact-MSTB-2-5--3-ST-5-08-BK
Phoenix Contact MSTB 2.5/ 3-ST-5.08 BK
| Part Number: | Phoenix Contact MSTB 2.5/ 3-ST-5.08 BK |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-MSTB-2-5--3-ST-5-08-BK |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block F 3 POS 5.08mm Screw RA G DIN Rail/T DIN Rail 12A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-MSTB-2-5--3-ST-5-08-BK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block F 3 POS 5.08mm Screw RA G DIN Rail/T DIN Rail 12A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 12 A |
| Max Supply Voltage | 320 V |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's technical specification?
What is the description of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.